Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hip - Hop

Hip hop je styl populární hudby. Je tvořen ze dvou hlavních elementů, jimiž jsou DJing a rap. Hudba, označovaná jako hip-hop, vzniká spojením rytmů mixovaných DJem a veršů, které do nich vkládá rapper (též označovaný jako MC=Master of Ceremony). K již zmíněné hudbě, ať už reprodukované (DJing), nebo zpěvu (rap), patří grafický projev známý jako graffiti, akrobacie či tanec označovaný pojmem breakdance. Za pátý element je považován beatboxing.

Historie

Hiphopová kultura vznikla na počátku 70. let 20. století v USA v černošských ghetech jako spojení jamajských a amerických vlivů. První zmínky o hiphopové kultuře pochází z Bronxu, v New Yorku. Další důležitou základnou bylo Los Angeles. Rozvíjel se zde směr, který oslovil mnoho mladých lidí, zejména afroameričanů - breakbeat. Tento styl hudby využívá tzv. zlomové okamžiky (proto break). Zakladatelem tohoto směru byl jamajský DJ Kool Herc, který se v roce 1967 přestěhoval z Jamajky do New Yorku. Přinesl s sebou jamajský způsob zpěvu tehdy známého jako toasting, který lze charakterizovat jako recitování improvizovaných veršů do rytmu reggae.

Mezi první z hiphopových skladeb řadíme Rappers Delightod od dnes již zaniklé skupiny Sugar Hill Gang. Skladba šla tak na odbyt, že se výsledná cifra zastavila až na čísle 2 000 000. Komerce na sebe nenechala dlouho čekat, a tak se dostavili dnes opět neúčinkující, ale dříve zbožňovaní Run D.M.C. Run D.M.C. se proslavili nejen svoji hudbou; jejich oblečení (od dříve jen sportovní značky Adidas) v kombinaci se zlatými řetězy a jinými módními doplňky stanovilo styl pro další hiphopové generace a zavdalo vzor oděvním firmám, které se bleskurychle této vlny chytly a svezly se na vlně hiphopu. Prodejností předčili i Sugar Hill Gang, neboť jejich alb bylo prodáno na 3 miliony kusů.

Tento směr začal prostupovat mnoha pouličními gangy, které mezi sebou vedly bitvy o svá postavení. Časem přešel jejich boj na parket - kdo ovládne parket, zvítězí. Díky rivalitě těchto gangů vychází většina tanečních prvků z bojových umění a technik. Někdy se stávalo, že takový souboj (battle) se zvrhl ve skutečný boj. Proto získávala hiphopová kultura nevalnou pověst. V dnešní době u nás existuje mnoho tanečních skupin zabývajících se touto taneční kulturou.

DJ-ing

První DJové na „block parties“ (neformální událost, kdy se sejdou sousedé a přátelé, poslouchají hudbu a tancují) začali izolovat bicí z různých písní a vkládat je do svých písní, tím začala být jejich představení mnohem zajímavější, zábavnější a dalo se na jejich písně lépe tancovat. Tato technika hraní se

pak stala běžnou pro Jamajku a do New Yorku ji začali přinášet právě přistěhovalci z Jamajky. Zvláště se o to postaral kmotr hip hopu Kool DJ Herc, který na parties v Bronxu z hudby pouštěl a spojoval pouze rytmické části. Jeho následovníci styl dále obohatili vynálezem scratchingu (který zahrnuje zastavování běžící desky, její zrychlování a jiné podobné kousky). DJ tradičně používá dva gramofony a z na nich hrajících stop kreativně komponuje nové zvuky. DJ potřebuje dva gramofony, tzv. slipmaty - speciální podložky na plotnách gramofonu, aby po nich desky pěkně klouzaly, speciální gramofonové jehly, mixer, sluchátka a sestavu reproduktorů a zesilovačů podle prostředí, kde a pro koho crew hraje.

Rapování (MC-ing)

 Role „Emcee“ (MC=Microfone Control nebo Master of Ceremony) se zrodila po spojení DJe a hudby, kde MCs začali mluvit mezi písně. Nejdříve pouze nabádali k tomu, aby ostatní lidé tančili a také vkládali do hudby vtipné anekdoty. Nakonec se tato jejich činnost stala více stylizovaná a začala být známa jako rapování. Dříve byl rap doménou hlavně černochů a latinoameričanů, ale postupem času do hip-hopu pronikají i běloši, z nichž nejznámější je Eminem nebo Beastie Boys.

  • Gangsta rap je druh „rapu“, který byl populární hlavně v 90. letech minulého století. Jeho součástí bývají tvrdé a násilné texty, které jsou často mířené proti policii. Tvůrci jsou nebo byli často v rozporu se zákonem. Později někteří zbohatli natolik, že se mohli živit pouze rapem a nepotřebovali dělat pouliční business (drogové dealery,…) a stali se z nich slavní „rappeři“ jako třeba nejpopulárnější 2pac, Dr. Dre, Snoop Dogg a skupina N.W.A
  • Pop rap je další prvek v hip hopu. Beaty a rýmy při silné melodii hooks, obvyklá struktura pop-songu. Je méně agresivní na rozdíl od jiných druhů rapu. K nejznámějším představitelům patří MC Hammer, Vanilla Ice.
  • Latin rap není stejnorodý hudební styl, ale spíše doba, která pokrývá celou hiphopovou muziku zaznamenanou latinsky (jako latinský a španělský hip hop). K nejznámějším představitelům patří Fat Joe, Cypress Hill.
  • Freestyle rap je přísná řeč. Rap, který je v momentě hotový, žádný text předtím se neskládá. „Raper“ popisuje svoji situaci a různé okolnosti, které se dějí okolo něj. Freestyle Battles jsou soutěže, kde rapeři soutěží mezi sebou formou Freestyle rapu, vyměňují si své názory a velmi často padají i ostřejší slova. Nicméně i ve freestyle battlu se dají najít battly,kde na sebe fighteři neútočí, příkladem je "friendly battle" na ArtAttack freestyle battle 05/06 mezi Šulo a Štvanec(oba vlci z Bratislavy)...
  • G-Funk (Gangsta Funk nebo Ghetto Funk) je typ hip-hop muziky, který se objevil v 90. letech ve West Coast a gangsta rapu. Syntetický zvuk, pomalé hypnotické melodie, hluboké basy a v pozadí ženský zpěv. Představitelé tohoto druhu hip-hopu jsou např. 2Pac, Snoop Dogg, Coolio, atd.

 

CO JE HIP HOP???

Co zpočátku vypadalo jako zoufalý výkřik z černošského ghetta,se stalo jedním z hlavních trendů současné kultury. Řeč je o HIP HOPU.

HIP HOP a KULTURA

-s ním spojená už dávno není otázkou hudby,ale také úspěšná výdělečná činnost,už dnes nemůže být pochyb.Tahle původně okrajová kultura urazila v AMERICE takový kus cesty,že dnes diktuje nejenom módě,ale celému životnímu STYLU mladých.Začalo to asi takhle.Když v roce 1982 kapela černých raperů RUN DMC na svou desku Rising Hell uplacírovala skladbu My Adidas,která nebyla ničím jiným než RAPERSKOU poctou oblíbené obuvi.RAPER jménem L.L.COOL J. zase z hlavy nikdy nesundal klobouček značky KANGOL s typickým klokanem v logu.Přibližně v té době se na vrcholu popularity začalo objevovat stále více hiphopových kapel jako BEASTIE BOYS nebo PUBLIC ENEMY oblečených do plandavých džínů a hudební stanice MTV konečně přiznala,že doba glamourových osmdesátek je nenávratně pryč.

CO K HIPHOPU PATŘÍ???

KULTURA ČERNÉHO GHETTA-KULTURA ULICE - STREET = HIP HOP

Součástí HIP HOPU je RAPPING(MCing) a DJing(MIXING A SCRATCHING).Dále BREAKDANCE a GRAFFITI tyto 4 prvky tvoří HIP HOP,potom ještě BEATBOX.Počáteční kulturní hnutí vzniklo (většina zakladatelů byli Afroameričani) v NY v roce 1970.Dalo by se říct že RAPEŘI mají písničky jako ,,položivotopisy",příběhy často beletrické formy.V HIP HOPU jsou 2 hlavní historické éry.-OLD SCHOOL HIP HOP ERA(1970 do 1985),která už byla zpočátku HIP HOPU a THE GOLDEN AGE OF HIP HOP(1985 do 1993),která je opevněna zvuky východního a západního pobřeží.Dále je už moderní éra-vzestup GANGSTA RAP a G-FUNK. ČUS!

L.L.COOL J.  - muž,který stál na úplném začátku úspěšných zásnubObrazek obchodu a HIPHOPOVÉ KULTURY.

Jak vypadá hiphopový outfit?

-volné oblečení o několik čísel větší

-basketbalový dres,který sahá pod kolena

-baseballová kšiltovka otočená 45 stupňů doprava

-šátek nebo bandana pod čepicí

-volné džíny,které visí na bocích a shrnují se na kotnících

-velurové teplákové soupravy

-na nohou nezavázané tenisky Adidas nebo Timberland

-šperky,nejlepší je zlato a diamanty,náramky,náhrdelníky,řetězy s kříži,hodinky obkládané diamanty,brilianty v zubech.

ROZLIŠOVÁNÍ HIP HOPU

GANGSTA RAP

Je to druh rapu,který byl populární hlavně v devadesátých letech minulého století.Jeho součástí bývají tvrdé a násilné texty,často mířené proti policii.Jeho tvůrci jsou,nebo byli často v rozporu se zákonem.Později někteří zbohatli natolik,že se mohli živit RAPEM a nepotřebovali dělat pouliční byznis(pasáky,drogový dealery...) a stali se z nich slavní RAPEŘI jako třeba DR.DRE,SNOOP DOGG a DALŠÍ.Duše gangstera v nich ale zůstala a to je vidět také v jejich textech.

POP-RAP

POP-RAP je další prvek v HIP HOPU.Beaty a rýmy při silné melodii hooks,obvyklá struktura pop-songu.Je často méně agresivní narozdíl od jiných druhů rapu.

RAPEŘI POP-RAPU: NELLY,MC HAMMER,VANILLA ICE,J-KWON,BOW WOW,KRIS KROSS.....

LATIN RAP

Není to stejnorodý hudební styl,ale spíše doba která pokrývá celou HIPHOPOVOU muziku zaznamenanou latinsky(jako latinský hip hop,španělský hip hop).

PŘ.FAT JOE,CYPRESS HILL

FREESTYLE

* FREESTYLE RAP-je to přísná řeč,RAP,který je v momentě hotový,žádný text předtím se neskládá.RAPER popisuje svoji situaci,a různé okolnosti

* FREESTYLE BATTLES-jsou to obvykle soutěže kde rapeři soutěží mezi sebou formou Freestyle rapu.FREESTYLE BATTLING je vyjádřen mnoha formami v RAPOVÉ kultuře,např.populární film 8MILE,kde EMINEM freestyle rapem chce získat peníze a RESPEKT.

BATTLE RAPPERS:BIG L,CASSIDY,CHESTER P,EYEDEA,JIN,JUICE.

 

HISTORIE HIP HOPU

Ukázkově postmoderní kultura černošské a hispánské městské mládeže. Vznikla v 70. letech v New Yorku. V základu se skládá ze čtyř elementů - graffiti, breakdance, dýdžejingu a rapu (pro rap se často úžeji používá právě výraz hip hop). Rap začal jako improvizovaná pouliční poezie rytmicky recitovaná do koláže cizích nahrávek diska, Obrazekfunku, soulu a r'n'b, ale i rocku, inovativně spojovaných na místě z gramodesek dýdžejem. Technická nenáročnost, zábavnost i provokativnost, vzestup etnických menšin v USA a autenticita vyjádření jejich situace vedly ke globálnímu rozšíření hip hopu, vlivu na dominantní západní kulturu a rozlišení do mnoha podžánrů.

Cílem cenzorů je násilný, sexuální, mizogynní, homofonní a drogami nabitý gangsta rap; méně klišovitou tradici udržují alternativy zdůrazňující původní sociální a politické uvědomění a distanc od materialismu, šovinismu či rasismu. S hudbou se rozšířil i jako životní a módní styl (zejména volné oblečení odvozené z basketbalu a baseballu).

HIP HOP V ČECHÁCH

V Česku v posledních dvou letech je hip hop nejdynamičtějším segmentem hudebního trhu; důkazem budiž srpnový festival Hip Hop Kemp. Proniká do oficiální kultury už i skrze velká vydavatelství. Knižní nakladatelství Labyrint chystá hiphopovou čítanku (hip hop je nyní nejzajímavějším oborem veškeré české slovesnosti), mluví se o opeře. Scéna, důsledně ignorující rozdělení Československa a ideologicky vedená především časopisem Bbarák a serverem boombap.cz , se silně vymezuje vůči "komerčním" formám hip hopu.

HIP HOP A MÉDIA

Potenciálu, který v sobě český hiphop skrývá, si samozřejmě všimla i média. Z původního fanzinu Bbarak vyrostl regulérní časopis zaměřený na vše, co s hiphopem souvisí. Žánr se samozřejmě zabydlel také v mnoha dalších hudebních titulech a rozhovory s graffiti umělci a nejznámějšími domácími interprety přinášejí už i společenské magazíny.

Na hudební stanici Óčko můžete sledovat novinky ze světa hiphopu každé úterý od 23:00 v pořadu Hip Hop Don´t Stop (dříve 5.Element), připravovaný výše citovaným Affrem. Speciální pořad To Da Beat Yo! Zařadil do svého programu (každé liché pondělí v měsíci) také dramatirgicky jinak tragický Čro 6. Stranou nezůstala ani komerční rádia, např. zmíněný Cutdem a OMAR připravují každé úterý od 22,hod. pořad backspin pro Bonton Radio Deejay.

Virtuálnímu světu českého hiphopu kraluje web www.bbarak.cz s množstvím nových zpráv, rozhovorů a recenzí. S odstupem jej sleduje server www.hiphop.cz, který má i svůj slovenský ekvivalent.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

KOREKTURA

(Pavel KRAUS, 4. 12. 2008 16:55)

Beastie Boys - Y'Tub skvělá music
v posledním REFLEXu je pěknej článek o filmu REPpublika pošlu ti ho. Je to o cs.Rappu, HIP-HOPU a grafiti - zajímavě specifický - dalo by se z toho citovat.